Wyjazd turystyczno-integracyjny dla uczestników projektu

Stowarzyszenie Aktywizacji Zawodowej Osób Niepełnosprawnych „Chcieć Znaczy Móc” w Skarżysku Kam, w ramach realizowanego projektu gminnego „Aktywizacja I Integracja” – edycja IV w październiku 2018r zorganizowało wyjazd turystyczno-integracyjny dla uczestników projektu i przyjaciół. Stowarzyszenie blisko współpracuje z Klubem Seniora „Senior+” przy ul. Norwida w Skarżysku Kam. W tegorocznej edycji wyjechaliśmy do Rędocina oraz Mroczkowa w gminie Bliżyn (powiat skarżyski).  Rędocin jest ośrodkiem garncarstwa wiejskiego. We wsi mieszka kilku twórców, związanych głównie z rodziną p. A. Rokity i p. Rodaka. Produkują –  tocząc na kole – ceramikę glazurowaną, przepiękne naczynia użytkowe i dekoracyjne, a także rzeźby w glinie o tematyce sakralnej i świeckiej (misy, dzbany, butle, figury sakralne, ptaki).Uczestnicy wyprawy zakupili wyroby ceramiczne. Następnie grupa wyruszyła pieszo do niedaleko położonego ok. 3,5 km Mroczkowa. W czasie marszu była okazja ćwiczyć marsz z kijkami do Nordic Walking. Trasa marszu wiodła drogą wśród przepięknego kompleksu leśnego, należącego do leśnictwa Ciechostowice (leśny rezerwat przyrody). Teren przez który szliśmy należy do konecko-łopuszańskiego obszaru chronionego krajobrazu. Po drodze zatrzymaliśmy się przy mogile leśnej, w której został pochowany Antoni Szczuka, zginął w wieku 17 lat z rąk okupanta niemieckiego w dn. 17.01.1945 r.

W Mroczkowie zatrzymaliśmy się przy zabytkowym kościółku pw. Św. Rocha. Budowla modrzewiowa, obecnie zabytek klasy 0. Został on zbudowany w 1820r jako wotum wdzięczności za ustanie epidemii cholery. Obok piękny,  nowoczesny, murowany z klinkierowej cegły kościół parafialny pw. NMP Nieustającej Pomocy. Na krótki odpoczynek zatrzymaliśmy się w Ośrodku Szkoleniowo – Jeździeckim LUCKY 5 RANCH w stylu WEST. Piękna pogoda sprzyjała, aby odpocząć i wygrzać się na słońcu, a także obserwować piękne konie w stadninie.

Mroczków obecnie to także ośrodek drobnego przemysłu. Znajduje się tutaj  nowoczesny Zakład Produkcyjny NOFAR – produkujący farby, lakiery, rozcieńczalniki i akcesoria malarskie.

Znajduje się tu także niewielki zakład metalowy Fischer Automative One, który produkuje elementy montażowe układów wydechowych dla motoryzacji.

Trochę zmęczeni, ale zrelaksowani uczestnicy wyprawy zostali przewiezieni wynajętym Busem do Skarżyska Kam, gdzie w gościńcu „Przylesie” zjedliśmy obiad.

Dzięki przepięknej słonecznej pogodzie w dniu wyprawy wszyscy uczestnicy wrócili bardzo zadowoleni i wzbogaceni o wiedzę na temat regionu. Oczekują niecierpliwie kolejnych wypraw.

Komentowanie jest wyłączone.