Wyjazd integracyjno-edukacyjny do Byczyny

wyjazd-do-byczyny-20141001-02-11W dniach 01-02.10.2014 r. został zorganizowany dwudniowy wyjazd integracyjno – edukacyjny dla uczestników projektu „ Kształcenie Inspiracja Szkolenie”. W ramach wyjazdu została zrealizowana wizyta studyjna w spółdzielniach socjalnych w Gminie Byczyna (województwo opolskie) oraz zapewniono zwiedzanie okolicznych atrakcji turystycznych.

W pierwszym dniu wyjazdu uczestnicy zwiedzili Muzeum Produkcji Zapałek
w Częstochowie, gdzie mieli okazję obejrzeć zabytkowy park maszynowy, prześledzić cały cykl produkcyjny zapałek oraz obejrzeć film nakręcony w 1913 r. „Pożar zapałczarni
w Częstochowie”, będący jednym z najstarszych zachowanych polskich dokumentów filmowych. Następnie w Centrum Integracji Społecznej CISPOL w Polanowicach uczestnicy brali udział w prelekcjach na temat spółdzielczości, partnerstwa i współpracy trójsektorowej. W Spółdzielni Socjalnej GRÓD w Biskupicach mieli okazję zapoznać się z działalnością podmiotu ekonomii społecznej oraz zwiedzić i zobaczyć: zbrojownię, przymierzalnię średniowiecznych strojów, tor łuczniczy, tory do rzutów nożem i toporem, wystawę narzędzi  tortur, pokaz strzelania z trebusza (wielka katapulta) i pokaz artyleryjski.

W drugim dniu wizyty uczestnicy zapoznali się z funkcjonowaniem pierwszej Spółdzielni Socjalnej Usługowo-Handlowo-Produkcyjnej w Byczynie oraz nowopowstałej SS „ Picasso” w Polanowicach, która zajmuje się produkcją mebli tapicerowanych. Uczestnicy odwiedzili również Ekspozeum- Przystanek Turystyczny w Byczynie, które mieści się w zabytkowej kamieniczce, a jego celem jest popularyzacja miasta, regionu, zabytków, atrakcji turystycznych, wydarzeń i postaci historycznych. W Urzędzie Miejskim w Byczynie uczestnicy mieli okazję zwiedzić Izbę Pamięci w Ratuszu, a z wieży widokowej podziwiać panoramę miasta. Spacerując wąskimi uliczkami na Rynku w Byczynie uczestnicy napotkali na szczególną atrakcję – badania archeologiczne, podczas których znaleziono szczątki szkieletów pochodzących już z X i następnych wieków. Dla wszystkich uczestników było to cenne doświadczenie edukacyjne, gdyż wiele osób po raz pierwszy mogło „od podszewki” obserwować pracę archeologów, którzy bardzo chętnie odpowiadali na pytania młodzieży.
Wyjazd do Byczyny z pewnością długo pozostanie w pamięci uczestników, a wiedza zdobyta podczas wyjazdu może byś inspiracja do podejmowania w przyszłości działań samozatrudnieniowych.

 

Komentowanie jest wyłączone.